College of Humanities and Social Sciences
College of Humanities and Social Sciences

Faculty Governance

The faculty are governed by Regulations and Bylaws of the Faculty of the College of Humanities and Social Sciences. These bylaws were approved on April 20, 2009.

The college Faculty Assembly meets at least twice a semester. Agendas and minutes are posted in this section of the college web site.

Below are faculty officers, committee members, and representatives to the Faculty Senate and the Graduate Council for this academic year.

CHSS FACULTY OFFICERS

Anne Nicotera, Faculty Chair ('18)
Seth Kaplan, Faculty Vice-Chair ('18)
Peter Pober, Secretary ('18)
Esperanza Roman-Mendoza, Parliamentarian ('17)

CHSS FACULTY COMMITTEES

SENIOR LEADERSHIP COMMITTEE (3-Year Term)

Maria Dakake (Religious Studies) ('17)
Brian Platt (History and Art History) ('17)
Alison Landsberg (History and Art History) ('18)
Anne Nicotera (Communication) (Faculty Chair) ('18)
Alex Tabarrok (Economics) ('18)
Timothy Curby (Psychology) ('19)
Sally Keith (English) ('19)

RESOURCES AND LONG-TERM PLANNING COMMITTEE (3-Year Term)

Seth Kaplan (Psychology) (Faculty Vice-Chair) ('18)
Matt Peterson (Psychology) ('17)
David Weisburd (Criminology, Law and Society) ('17)
Johanna Bockman (Sociology and Anthropology) ('18)
Cher Chen (School of Integrative Studies) ('18)
Matt Karush (History and Art History) ('19)
Richardo Vivancos Perez (Modern and Classical Languages) ('19)

INTELLECTUAL LIFE OF THE COLLEGE COMMITTEE (3-Year Term)

Jennifer Leeman (Modern and Classical Languages) ('17)
Jennifer Ritterhouse (History and Art History) ('17)
Eric Eisner (English) ('18)
Johanna Bockman (Sociology and Anthropology) ('19)
John Turner (Religious Studies) ('19)

CURRICULUM COMMITTEE (2-Year Term)

Robert Matz, Senior Associate Dean and Chair
Lawrence Butler (History Art History) ('17)
Shannon Davis (Sociology and Anthropology) ('17)
Samaine Lockwood (English) ('17)
Randolph Scully (History and Art History) ('17)
Carryl Baldwin (Psychology) ('18)
Lisa Breglia (Global Affairs) ('18)
Kelly Dunne (School of Integrative Studies) ('18)
Rachel Jones (Philosophy) ('18)
Kristina Olson (Modern and Classical Languages) ('18)

COMMITTEE TO ADVANCE TEACHING AND RESEARCH WITH TECHNOLOGY

Sam Collins (History and Art History)
Greg Guagnano (Sociology and Anthropology)
Andy Hoefer (Honors College)
Patrick McKnight (Psychology)
Esperanza Roman-Mendoza (Modern and Classical Languages)
Star Muir (Communication)
Alok Yadav (English)
Vacant (three slots)

GOVERNANCE AND NOMINATIONS COMMITTEE (2-Year Term)

Esperanza Roman-Mendoza (Modern and Classical Languages) (Parliamentarian) ('17)
Doris Bitler (Psychology) ('17)
Linda Merola (Criminology, Law & Society) ('17)
Stephen Zaccaro (Psychology) ('17)
Elizabeth Freeman (School of Integrative Studies) ('18)
Robert Pasnak (Psychology) ('18)

PROMOTION AND TENURE COMMITTEE (3-Year Term)

Catherine Gallagher (Criminology, Law and Society) ('17)
Stephen Zaccaro (Psychology) ('17)
Joan Bristol (History and Art History) ('18)
John Foster (English) ('18)
Wayne Froman (Philosophy) ('18)
David Levy (Economics) ('18)
Paul Smith (Cultural Studies) ('18)
Andy Bickford (Sociology and Anthropology) ('19)
Paul Gorski (School of Integrative Studies) ('19)
Francien Markx (Modern and Classical Languages) ('19)
Randi Rashkover (Religious Studies) ('19)
Xiaoquan Zhao (Communication) ('19)

FACULTY GRIEVANCE COMMITTEE (2-Year Term)

(Faculty with grievances should first contact the chair.)
Garry Sparks (Religious Studies) ('17)
Esther Yook (Communication) ('17)
Jim Bennett (Economics) ('18)
Nathaniel Greenberg (Modern and Classical Languages) ('18)
Robert Pasnak (Psychology) ('18)

STUDENT POLICIES AND APPEALS COMMITTEE (2-Year Term)

Robert Pasnak (Psychology) ('17)
Catherine Wright (Communication) ('17)
Seth Kaplan (Psychology) ('18)
Helon Hagila Ngalabak (English) ('18)
Hongmei Sun (Modern and Classical Languages) ('18)

UNIVERSITY FACULTY SENATE REPRESENTATIVES (3-Year Term)

Doris Bitler (Psychology) ('17)
Melissa Broeckelman-Post (Communication) ('17)
John Farina (Religious Studies) ('17)
Pamela Garner (School of Integrative Studies) ('17)
Michele Greet (History and Art History) ('17)
Robert Pasnak (Psychology ('17)
James Steele (Communication) ('17)
Jim Bennett (Economics) ('18)
David Kuebrich (English) ('18)
Joe Scimecca (Sociology and Anthropology) ('18)
June Tangney (Psychology) ('18)
Shannon Davis (Sociology and Anthropology) ('19)
Keith Renshaw (Psychology) ('19)
Susan Trencher (Sociology and Anthropology) ('19)

GRADUATE COUNCIL REPRESENTATIVES

Robert Matz (CHSS Senior Associate Dean)
John Dale (Sociology and Anthropology)

Print Friendly and PDF